|
12.12.2007 - Objem smluv na financování obchodů a aktivit českých vývozců a investorů a jejich zahraničních partnerů formou úvěrů, záruk a dalších produktů České exportní banky ke konci listopadu 2007 dosáhl částky přes 18 miliard korun, tedy objemu, který dává předpoklad pro celkovou letošní výši objemu obdobnou úrovni roku 2006, tj. 19,9 mld. Kč
Údaje o výsledcích banky jsou výrazně poznamenány tím, že korunové vyjádření nereflektuje skutečnou dynamiku obchodní činnosti, která se odehrává prakticky výhradně v EUR a USD. Pokud bychom přepočítávali stav úvěrového portfolia banky kursem konce roku 2006, byly by již dnes výsledky za 11 měsíců o 35 % nad úrovní celoročního výsledku minulého roku. Z hlediska měny poskytnutých úvěrů roste jednoznačně zájem o financování v EUR, jejichž objem se ve srovnání s minulých rokem nominálně zdvojnásobil.
V letošním roce zatím činily úvěry na financování vývozu celkem 11,6 miliardy, z nichž téměř 10,9 miliardy bylo poskytnuto formou odběratelského exportního úvěru partnerům českých firem v zahraničí přímo či prostřednictvím jejich bank. Na výrobu a investice pro vývoz v tuzemsku v rámci předexportního financování podepsala banka se svými klienty smlouvy v hodnotě více než 3,8 miliardy korun, hodnota podepsaných smluv o vystavení záručních listin tvořila 2,5 miliardy korun.
Z nejzajímavějších letošních obchodních případů lze uvést smlouvy na financování exportu firmy ALTA pro ruský URALVAGONZAVOD v celkové hodnotě 5,7 mld. Kč, úvěrové smlouvy pro dávku cementárny Phu Son ve Vietnamu společností Inekon za 2,6 mld. Kč, Škodaexport je generálním dodavatelem elektrárny Muridke v Pákistánu, celkový objem tohoto kontraktu činí 2,0 mld Kč, tradičně pokračuje v dodávkách skláren do Ruska společnost Sklostroj, letos zatím v objemu 2,4 mld. Kč. Z kontraktů podepsaných v loňském roce vstoupily do realizační fáze například investiční aktivity společnosti Energo Pro v Gruzii.
Stručný přehled vybraných kontraktů potvrzuje vývoj teritoriální struktury úvěrového portfolia banky, která je určována zájmy a prioritami českých podniků. Dynamicky roste vývoz do Ruska, otevírají se nově či více další trhy zejména na Východě. Statisticky vyjádřeno, tvoří dnes „ruské“ úvěry 31,8%, Gruzie 13,9%, Ukrajina 5 %, Bulharsko a Černá Hora po 4 %. Se splácením velkých úvěrů poskytnutých v minulosti na výstavbu elektráren klesl podíl Turecka a Číny z více než 30% na současných 13 %, respektive 11 %.
Česká exportní banka je nejen součástí systému státní podpory exportu, ale je také pevně zakotvena v bankovní komunitě, při řešení potřeb českých firem velmi úzce spolupracuje s komerčními bankami jak na dvoustranném základě tak i na půdě specializovaného orgánu České bankovní asociace, kterým je Pracovní skupina pro exportní financování. ČEB spolupracuje na financování jednotlivých obchodních případů či na jejich přípravě například s HSBC, Citibank, KB, ČSOB, Reiffeisen, Commerzbank a ČS.
Jan Stolár
tiskový mluvčí ČEB
E-mail:
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Tel.: +420 222 843 233
GSM: +420 605 221 093
ČEB poskytuje českým vývozcům státem podporované financování vývozu a finanční služby související s vývozem zboží a investicemi, tím umožňuje českým vývozcům vstupovat do soutěže na světovém trhu za podmínek srovnatelných s konkurencí z jiných vyspělých států. Příjemcem podpořeného financování může být vývozce (tj. právnická osoba se sídlem v ČR, výjimečně i fyzická osoba s trvalým pobytem v ČR), či jeho zahraniční odběratel. Do těchto transakcí může vstupovat i tuzemská banka vývozce nebo zahraniční banka dovozce. Veškeré aktivity ČEB jsou plně v souladu s pravidly WTO (World Trade Organization), příslušnými doporučeními Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a směrnicemi Evropské unie. Česká exportní banka, a.s. získala od ratingové agentury Standard and Poor's ratingové hodnocení A- a od agentury Moody's Investors Services hodnocení Aa1. Podrobněji na www.ceb.cz
|