Obsah Menu Vyhledávání

Aktuality

26.1.2009

ČEB loni zvýšila úvěry a záruky firmám na 20,5 miliardy korun

Praha 22. ledna (ČTK) - Státní Česká exportní banka (ČEB) loni podle předběžných výsledků poskytla českým vývozcům, investorům a jejich zahraničním obchodním partnerům úvěry a záruky v hodnotě 20,5 miliardy korun, což je o 500 milionů korun více než v roce 2007. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEB Jan Stolár.

"V souladu s požadavky vývozců a očekáváním akcionáře (státu) financuje banka zejména expanzi českých firem na trhy mimo EU, které se dosud na českém vývozu podílejí zhruba 15 procenty," uvedl Stolár.

ČEB se podle něj připravuje na to, že se na tyto trhy nově soustředí i exportéři, kteří dosud operovali jen ve vyspělých ekonomikách. "Největší podíl úvěrového portfolia připadá stále na Rusko, na další státy Společenství nezávislých států, na Vietnam, Čínu a další asijské země," podotkl Stolár. Čeští vývozci se podle něj stále častěji začínají zajímat o balkánské trhy.

Největším projektem financovaným ČEB v roce 2008 byla dodávka paroplynové elektrárny o výkonu 220 megawattů pro Kurganskou oblast v Rusku. "Tento projekt je zajímavý i tím, že pro něj byla referenční, průkopnická po zhruba 40 letech, dodávka elektrárny z ČR do Krasavina, o jejíž výstavbě a financování bylo rozhodnuto v roce 2006 a jejíž dokončení je plánováno do konce roku 2009," uvedl Stolár.

Perspektivní trh podle něj představuje Vietnam. Zatím ČEB podepsala smlouvu na financování výstavby cementárny ve Phu Son a závodu na plavení a zpracování kaolinu. "Jedná se například o výstavbě velké tepelné elektrárny v jižním Vietnamu, pivovaru a několika dalších velkých projektů v oblasti dopravního stavitelství," dodal Stolár.

Stát letos více podpoří tuzemské exportéry, kteří kvůli globální finanční krizi přicházejí na svých tradičních vývozních trzích v západní Evropě o zakázky. ČEB by kvůli tomu měla navýšit základní kapitál o jednu miliardu korun. "Současně (stát) od banky očekává, že významně podpoří české podniky v jejich expanzi na rozvíjející se trhy a že spolu s ostatními součástmi státní podpory exportu vytvoří lepší podmínky pro financování vývozu a výroby pro vývoz u malých a středních podniků, které se na českém vývozu podílejí více než 40 procenty," uvedl Stolár.

Státem vlastněná ČEB zprostředkovává státní podporu vývozu poskytováním a financováním vývozních úvěrů a dalších služeb, jež s exportem souvisejí. ČEB loni v červenci s Exportní garanční a pojišťovací společností EGAP podepsala dohodu o spolupráci při pojišťování předexportních úvěrů a bankovních záruk pro malé a střední podniky. Dohoda má zrychlit přístup těchto firem ke státní podpoře.

 

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY