Obsah Menu Vyhledávání

Aktuality

2.2.2009

MPO uvolní 2,5 mld. Kč na záruky a investice pro české podniky

Praha 30. ledna (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu v únoru a březnu uvolní 2,5 miliardy korun na záruky a investice pro české podniky, které kvůli světové finanční krizi mají horší přístup k bankovním úvěrům. MPO již na konci loňského roku převedlo do obrátkového fondu Českomoravské záruční a rozvojové banky miliardu korun na záruky k úvěrům poskytovaným komerčními bankami.

Mluvčí MPO Tomáš Bartovský dnes ČTK sdělil, že v polovině února MPO vyhlásí další výzvu v programu Záruka, která podnikatelům umožní získat záruku na bankovní úvěry od komerčních bank. Novou výzvu vyhlásí MPO v polovině března také v programu Progres, ze kterého mohou podniky získat úvěr i na investičně náročnější rozvojové projekty. Pro program Záruka MPO počítá s 1,65 miliardy korun a v programu Progres bude k dispozici 850 milionů korun.

"V současné době musíme maximálně využít prostředky evropských fondů a zaměřit se na projekty s rychlým ekonomickým účinkem. Proto během února a března uvolníme z Operačního programu Podnikání a inovace 2,5 miliardy korun na úvěry a úvěrové záruky pro české podniky. Financování projektů bude pro firmy dostupnější a zvýší se také přísun peněz do ekonomiky," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Kromě uvolnění finančních prostředků se MPO podle Bartovského více soustředí také na zjednodušení a zrychlení proplácení již realizovaných podnikatelských projektů. Změny připravuje v proplácení jednotlivých etap projektů. "Dříve o proplacení uznatelných nákladů mohli podnikatelé žádat až po dokončení projektu. Etapizace zajistí podnikatelům podstatně rychlejší přísun peněz a výrazně jim také usnadní získání úvěrů," podotkl Říman.

MPO zároveň zkrátilo dobu potřebnou na vyřízení žádostí o platbu. "Na posouzení a odeslání potřebné dokumentace ke konečnému schválení byla projektovému manažerovi výrazně zkrácena lhůta. Také toto opatření zajistí, aby se peníze k podnikatelům dostaly co nejdříve," dodal Bartovský.

Stát letos více podpoří české exportéry, kteří kvůli globální finanční krizi přicházejí na svých tradičních vývozních trzích v západní Evropě o zakázky. Vývozcům mají při průniku na nové trhy pomoci například dostupnější úvěry státní České exportní banky (ČEB) či výhodnější pojištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, přičemž celková podpora vývozu by se měla pohybovat kolem 2,9 miliardy korun.

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY