Obsah Menu Vyhledávání

Aktuality

10.2.2009

Spolupracujete s exportéry? Můžete žádat záruku na úvěr

10. únor 2009 (Hospodářské noviny) - Firmám, které mají problém získat od banky úvěr, se uleví. Pokud mají dojednaný kontrakt na dodávku zboží s exportující firmou, mohou požádat o záruku Českou exportní banku (ČEB), exportní pojišťovnu EGAP a Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB).

»V podstatě se tak rozšíří již existující produkt předexportního financování i na subdodavatele,« říká Jan Stolár, mluvčí ČEB.

Pokud banka bude požadovat od firmy záruky, že úvěr bude splacen, může se podnik obrátit na Českou exportní banku. Ta mu potom záruku ve spolupráci s ostatními institucemi zajistí. Poskytnutý úvěr je pak možné využít jak pro nákup materiálu, tak technologií.

Podmínek pro poskytnutí záruky je několik. Firmy by neměly být v konkurzu ani mít závazky vůči státní pokladně. Nejdůležitější je, aby měly dojednaný kontrakt.

Už tento měsíc by přitom mělo dojít ke spuštění pilotního programu. Jeho cílem je vyzkoušet, jak bude spolupráce mezi institucemi fungovat. »Kolik do financování projektu dáme, se přesně neví. Bude to záviset na zájmu,« říká Lubomír Rajdl, vrchní ředitel úseku strategie ČMZRB.

(cep)

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY