Obsah Menu Vyhledávání

Aktuality

6.2.2009

Stát je připraven zvýšit kapitál ČEB o 2 miliardy

5. únor 2009 (Právo) - Ministerstvo financí (MF) je připraveno v rámci boje s krizí zvýšit základní kapitál České exportní banky (ČEB) až o dvě miliardy korun. Uvedl to náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

V první fázi podle něj bude kapitál navýšen ještě letos, a to o miliardu korun. To by mělo podpořit projekty v hodnotě kolem 25 miliard korun.

“V prvním kole se navrhuje částka 650 miliónů korun z rozpočtu. Dalších 300 miliónů by mělo zvýšit kapitál v dalších měsících,” uvedl Fuksa. Další miliarda je podle něj k dispozici, ale není zatím zřejmé, zda bude využita ještě letos. “Státní rozpočet s tím počítá,” dodal náměstek.

Mezi dalšími protikrizovými opatřeními zmínil zvýšení pojistného krytí u EGAP u všech typů pojištění vývozních úvěrů z dosavadních 95 % až na 99 % nebo zvýšení peněz v Českomoravské záruční a rozvojové bance o 1,1 miliardy korun na úvěry malým a středním podnikům v průmyslu a stavebnictví.

Vláda chce ucelený návrh protikrizových opatření představit ještě na současné schůzi Sněmovny. Opatření se zaměří hlavně na udržení zaměstnanosti a zpřístupnění úvěrů pro malé a střední podniky.

ČEB loni poskytla českým vývozcům, investorům a jejich zahraničním obchodním partnerům úvěry a záruky v celkové hodnotě 20,5 miliardy korun, což je o 500 miliónů korun více než v roce 2007.

(zr)

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY