Obsah Menu Vyhledávání

Aktuality

22.8.2012

Česká exportní banka získala v Egyptě významného partnera

Za účasti ministra zahraničí ČR Karla Schwarzenberga a ministra průmyslu a zahraničního obchodu Egyptské arabské republiky Mahmouda Eisy podepsali generální ředitel České exportní banky Tomáš Uvíra a generální ředitel Export Development Bank of Egypt Maged Fahmy dohodu o vzájemné spolupráci. K podpisu dohody došlo v souvislosti se státní návštěvou ministra Karla Schwarzenberga v Egyptské arabské republice.

Smyslem dohody je efektivní spolupráce obou bank při podpoře vzájemné obchodní výměny mezi oběma zeměmi, ale také vzájemná součinnost při financování projektů, zakládání společných podniků, zavádění společných výrob nebo poboček zahraničních společností. Právě o takové formy vzájemné spolupráce je totiž v současnosti v Egyptě velký zájem.

„Našim partnerům v Egyptě už nestačí kupovat jen hotové výrobky, ale chtějí se nějakým způsobem podílet i na výrobě,“ vysvětluje Tomáš Uvíra.

Egyptský trh má velký potenciál

Egyptští partneři vyjádřili při bilaterálních jednáních s členy naší podnikatelské mise významný zájem o know-how českých firem a o formy financování, které Česká exportní banka nabízí. Následující roky přinesou pro české společnosti řadu příležitostí zejména v energetice, v oblasti dodávek pro cukrovary, potravinářských strojů a výrobků, vodohospodářských zařízení, zemědělského průmyslu, vybavení pro restaurace a hotely, zařízení pro vzdělávání a školení, technologií pro zlepšování životního prostředí i v zavádění výrob farmaceutických výrobků a v automobilovém průmyslu.

Navazujeme na obchodní tradici

Egyptská arabská republika byla tradičním obchodním partnerem Československa již před druhou světovou válkou. Na egyptský trh jsme dodávali investiční celky (cukrovary, rafinérie, pneumatikárny, keramičky, elektrárny, úpravny vod), kusové strojírenské výrobky (obráběcí stroje, nástroje, motocykly, nákladní vozy, dieselagregáty, čerpadla, polygrafické stroje, textilní a kožedělné stroje, vojenská cvičná letadla), pneumatiky a klínové řemeny. Úspěšné byly i dodávky vysílací techniky.

Egypt i nadále patří k nejvýznamnějším partnerům ČR nejen v arabském regionu, ale i z celoafrického pohledu. Český export do této země dosáhl v minulém roce hodnoty téměř 3,5 miliardy korun.

Jakékoliv otázky ohledně exportu do Egyptské arabské republiky vám zodpoví náš specialista, pan Mgr. Shamas Toma Majid, email: Majid.ShamasToma@ceb.cz.

Datum: 22.8.2012 15:32:00

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY