Obsah Menu Vyhledávání

Česko vstoupilo do bankovního klubu evropské spolupráce s Čínou

(PRAHA / BUDAPEŠŤ 27. 11. 2017) Česká exportní banka (ČEB) a další evropské instituce podporující ekonomický rozvoj založily Mezibankovní asociaci mezi státy středovýchodní Evropy a Čínou. Českým exportérům se tak snáze otevřou nové trhy. Bankéři uzavřeli dohodu dnes v Budapešti na summitu představitelů Číny a středovýchodní Evropy, tzv. „16+1“. Právě na její platformě dohoda o spolupráci bank vznikla.

„Česká exportní banka díky užší a pravidelné mezibankovní spolupráci získá další možnosti při financování vývozu českých firem. Našim exportérům navíc dohoda usnadní případný vstup do mezinárodních projektů členských zemí asociace, například v infrastruktuře,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Cílem sdružení je vytvořit efektivní mechanismus financování založený na tržních principech na bázi vzájemné důvěry mezi členskými bankami. Asociace chce poskytovat dlouhodobé a efektivní investice pro klíčové projekty, podporovat udržitelný rozvoj hospodářství a společnosti ve všech členských státech. Jako konkrétní oblasti spolupráce ustavující dokument označuje například sektory infrastruktury, energetiky, zemědělství, obchodu, financí, ochrany životního prostředí nebo malé a střední podniky.

„Kromě běžných jednání se bude až dvakrát ročně scházet takzvaný Board of Directors, tedy sbor složený z šéfů jednotlivých bank. Půjde tedy o spolupráci na vrcholové úrovni,“ dodává Bureš.

Členy asociace jsou primárně státem vlastněné banky či rozvojové instituce. Společně s Čínou tak mají v klubu své zástupce Litva, Lotyšsko, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora a Makedonie.

Datum: 27.11.2017 15:46:00

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Kariéra

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY