České exportní bance loni stoupl čistý zisk na 640 milionů Kč

Novinky.cz, 2. 5. 2023 - České exportní bance (ČEB) v roce 2022 stoupl čistý zisk na 640 milionů Kč, když o rok dříve banka vydělala 358 milionů korun. Objem nového obchodu vzrostl ČEB na pět miliard Kč. To je 2,5krát více než předloni a pětkrát více než v roce 2020, kdy výsledky negativně ovlivňovala pandemie koronaviru. Výsledky v úterý řekl novinářům generální ředitel banky Daniel Krumpolc.

Na letošní rok si banka podle něj dala cíl zvýšit objem nového obchodu na 7,5 miliardy Kč. „Za zlepšením výsledků stojí hlavně obchodní aktivita," uvedl Krumpolc. Ta podle něj byla v předešlých letech defenzivní, protože se banka snažila čistit úvěrové portfolio. Nyní podíl úvěrů v selhání dlužníka klesl pod dvě procenta. „Banka je z drtivé většiny v úvěrové části vyčištěná," dodal.

Krumpolc míní, že se podařilo otočit trend a zahájit proces proměny ČEB v aktivní finanční instituci. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 snížila ČEB počet zaměstnanců o dvacet procent a provozní náklady o 15 procent. Na svůj provoz nedostává banka od státu žádné dotace, podotkl.

ČEB se loni zaměřila zejména na podporu českých firem v jejich mezinárodní expanzi a investicích v zahraničí. Úvěr na investice v zahraničí tvořil dvě třetiny objemu poskytnutých produktů. V několika významných transakcích byla ČEB přizvána do klubu předních českých a mezinárodních bank.

„Přesně tak by to mělo fungovat. Nejsme totiž konkurencí komerčního bankovního sektoru, ten pouze doplňujeme. Naší hlavní konkurencí jsou zahraniční exportní banky a agentury, které podporují export v konkurenčních ekonomikách," upozornil Krumpolc.

K dalšímu růstu mají ČEB pomoci i nové produkty, které souvisí s nedávnou novelou zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Banka je tak nyní schopna podpořit české firmy, u nichž export představuje alespoň čtvrtinu ročních tržeb a jež potřebují investovat a posílit tak svou mezinárodní konkurenceschopnost. Takovým firmám může ČEB poskytnout financování, bankovní záruky a další produkty zaměřené na digitalizaci, pořízení nových technologií, nákup surovin a subdodávek nebo třeba ekologizaci výroby a snižování energetické náročnosti.

ČEB vznikla v roce 1995 a je součástí systému státní proexportní politiky. Od té doby podpořila přes 1860 obchodních případů ve více než 94 zemích světa v objemu přesahujícím 380 miliard korun. Posláním banky je podporovat český vývoz a povědomí o ČR ve světě.

Původní článek najdete zde