Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский
  • Español
  • Türk
  • 中國

Češi dokážou vybudovat letiště za 10 měsíců, prorazili v Senegalu. Za 2,5 miliardy jich postaví pět

Média o nás

Češi postaví v Senegalu pět letišť - Ilustrační foto.

autor: Shutterstock

/Petr Zenkner, ihned.cz, 28. 1. 2019/

Firma Transcon dokáže postavit letiště za méně než rok. Její vlastní unikátní zařízení, které je možné smontovat jako stavebnici, bez problémů odolají pouštním bouřím i extrémním mrazům a horku. Celkem pět regionálních letišť nyní firma z Frýdku-Místku postaví v západoafrickém Senegalu.

Zakázka za více než 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun) bude jedním z největších českých infrastrukturních projektů v subsaharské Africe za posledních několik desetiletí.

"První dvě letiště začneme stavět ještě letos," potvrdil HN obchodní ředitel Ilja Mazánek, který zakázku vyjednal. Nejprve dojde na letiště ve městě Saint-Louis na severu země. Další tři pak Transcon podle kontraktu se senegalským státem dokončí do roku 2022.

Moduly pro stavbu vznikají v Česku, což je výhodnější, než kdyby byl dodavatel odkázán na místní firmy. "I díky tomu dokážeme jedno letiště postavit za 10 až 11 měsíců. Zvládneme jich stavět několik najednou," popsal Mazánek výhody stavebnicového řešení vyvinutého Transconem v 90. letech původně pro modernizaci českých vojenských letišť.

Firma od té doby dodala zařízení pro více než 200 letišť po celém světě. Významné postavení má Transcon na ruském trhu, kde se ale kvůli poklesu cen ropy v posledních letech projevilo ochlazení.

Naopak v Africe státy jako Senegal potřebují budovat infrastrukturu v dopravě a energetice a pro Transcon se otevírají velké příležitosti. To podle Mazánka dokládá i několik dalších rozpracovaných zakázek jako výsledek průniku do subsaharské Afriky. Začal před dvěma lety podpisem memoranda se senegalskou vládou. Úspěch české firmy je zajímavý i proto, že se ve "francouzské" části kontinentu prosadila vůči významnému světovému konkurentovi, jímž je belgicko-francouzská společnost ADB Safegate.

Transcon nicméně není na africkém kontinentě úplným nováčkem, v minulosti již dodal letiště do Jižní Afriky nebo Egypta. A jím postavená řídicí věž v Tobruku přežila občanskou válku v Libyi.

Transcon, jehož tržby se pohybují kolem čtvrt miliardy korun, patří mezi pětici hlavních světových dodavatelů světelné, řídicí a monitorovací techniky pro letiště.

V Senegalu, kde bude v pozici generálního kontraktora odpovídajícího za celou stavbu, zapojí frýdeckomístecká společnost do dodávek také další české, francouzské a senegalské firmy. Výrobu modulů pro terminály obstará Koma Modular, mobilní letištní techniku dodají Tatra Kopřivnice, THT Polička a Škoda Auto.

Projekt v Senegalu podporuje Česká exportní banka (ČEB), což je pro podobný typ zakázky klíčové. "Aktuálně připravujeme financování první fáze projektu, který svým celkovým objemem představuje největší africkou zakázku pro české firmy, jakou kdy naše banka financovala," řekl generální ředitel ČEB Jaroslav Výborný. Exportní banka bude projekt financovat ve spolupráci s jednou z tuzemských komerčních bank. Podle Výborného patří nyní Afrika pro ČEB mezi prioritní regiony.

Většina zemí v Africe má v indexu OECD, z něhož vycházejí při rozhodování o míře rizika státní instituce při podpoře exportu, nízký rating. Senegal patří v tomto žebříčku spolehlivosti v Africe na deváté místo mezi více než padesáti africkými státy a je na úrovni Tuniska.

Český vývoz do Afriky není v porovnání s velikostí celkového tuzemského exportu přesahujícího hodnotu čtyři biliony korun zatím příliš velký. Za loňský rok překročil hranici 40 miliard korun ročně, což odpovídá vývozu do Dánska.

Státní pojišťovna EGAP v roce 2018 do Afriky pojistila export za 5,8 miliardy korun. Největším případem je dodávka 450 autobusů značky Iveco za více než dvě miliardy korun s úvěrem od ČSOB. Významnou zakázku uzavřel v Senegalu vedle Transconu ještě výrobce letadel Aero Vodochody, který sem dodá čtyři cvičné vojenské stroje L-39NG.


Datum: 29.1.2019 8:19:00

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY