Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский
  • Español
  • Türk
  • 中國

České firmy budou mít v Indii vlastní průmyslový park velký jako Václavské náměstí

Média o nás

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků

/Petr Zenkner, ihned.cz, 6. 9. 2018/

V jihoindickém Bengalúru do roku 2020 vznikne průmyslový park pro české firmy. Na ploše minimálně čtyři hektary, což zhruba odpovídá velikosti pražského Václavského náměstí, mají firmy vyrábět a montovat výrobky přímo pro indický trh. Jistým zájemcem je zatím výrobce interiérových příček a zelených střech Liko-S. Vzorem pro projekt jsou podobné parky, které v Indiibuduje Německo.

Komerční developerský projekt má podporu indické i české vlády. "Park bude vznikat etapově a může se rozšířit až na šest hektarů. Počítá se s tím, že si firmy minimálně pronajmou 10 tisíc metrů čtverečních," uvedl pro IHNED Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků. Pro plný rozjezd projektu jsou podle něj třeba alespoň tři firmy. "Pokud park nenaplní čeští výrobci, mají zájem německé či rakouské firmy. Přednost ale dostanou ty české," dodal.

Jednou z nich je společnost Liko-S ze Slavkova u Brna. Firma s loňským obratem přes půl miliardy korun působí na indickém trhu už šest let. Do Indie expanduje její divize zaměřená na interiérové příčky, jež dodává hlavně pro výrobní závody, vybavovala například i nejvyšší mrakodrap v Bengalúru.

"Jako výrobní firma působíme v Indii necelý rok, letos budeme mít obrat 15 milionů korun, což je pětkrát více, než jsme udělali za předchozích pět let, kdy jsme zde měli jen obchodního zástupce," řekl ke změně strategie podniku Libor Musil, předseda představenstva Liko-S. Ještě než se firma přesune do českého průmyslového parku, počítá, že svůj obrat zvýší na dva miliony dolarů (přes 40 milionů korun) a bude zaměstnávat 25 lidí.

Jedním z důvodů, proč se Liko-S podle Musila rozhodla pro investici do výroby v Indii, byla cla na jejich výrobky, která se pohybují kolem dvaceti procent. Při klasickém dovozu zboží z Evropy rovněž nebyla firma tak konkurenceschopná v rychlosti dodávek.

V indickém Bengalúru už od roku 2017 existuje podnikatelský inkubátor, který vznikl za pomoci indické společnosti Pushpak. Inkubátor ale není zaměřený na výrobní firmy, jde spíše o možnost obchodních kanceláří, kde firmy platí nájem pět tisíc korun měsíčně.

Projekt budoucího průmyslového parku má podporu vlády v padesátimilionovém indickém státě Karnátaka, která chce tímto způsobem podpořit zaměstnanost. Firmy v prvních několika letech budou platit minimální daně i zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance. Výhodou pro podnikatele mohou být sdílené služby. V parku bude sídlit i kancelář agentury CzechTrade, která se na projektu podílí a pomáhá hlavně středně velkým firmám v proniknutí na indický trh.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se zároveň připravuje způsob, jak českým firmám při investici v Indii pomoci. Jednou z možností je příspěvek na startovací náklady firem nebo výhodnější nabídka financování a pojištění od České exportní banky (ČEB) a státní pojišťovny EGAP. Žádná konkrétní dohoda ale ještě neexistuje.

Indický Bengalúr je pro české instituce na podporu exportu pilotním projektem na nový způsob podpory tuzemských exportérů. "Spolupráce má v praxi ukázat, že také v Indii dokážeme pomoct českým firmám ve všech fázích podnikání. Od nápadu přes jeho realizaci až po export hotového produktu," řekl IHNED.cz Jaroslav Výborný, předseda představenstva ČEB, která nyní vede rotující předsednictví takzvaného Týmu Česko, jak se sdružení šesti spolupracujících vládních agentur nazývá.

Český vývoz do Indie postupně roste. Tuzemské firmy tam letos zatím vyvezly zboží za devět miliard korun. Za celý rok 2017 to bylo 15,5 miliardy. Před deseti lety to bylo přes deset miliard. Největším exportérem je mladoboleslavská Škoda Auto, která letos v rámci koncernu Volkswagen dostala celý kontinent "na starost". Díly sem dodává rovněž výrobce autodílů Brano Group. Na trhu samostatně působí i výrobce nákladních automobilů Tatra.

Datum: 6.9.2018 15:27:00

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY