Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский

Deník: Z USA chce hejtmanka získat pro kraj technologie

Média o nás

autor: Deník (hol)     2. července 2018

Střední Čechy – Výsledky cesty do Spojených států, kde v předposledním červnovém týdnu vedla českou delegaci na investičním summitu SelectUSA, se pochlubila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Doprovázeli ji mimo jiných viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková či zástupce České exportní banky Tomáš Pubrdle. Cestu ohlásila už loni v říjnu, kdy ve Washingtonu navštívila ministerstvo obchodu.

JEDNÁNÍ S FIRMAMI
„Přijela jsem propagovat Středočeský kraj předním americkým firmám," připomněla hejtmanka s tím, že střední Čechy mohou hrát klíčovou roli například ve vývoji bezpečnostních a obranných technologií či správě jaderného paliva. „Měla jsem zajímavé rozhovory o spolupráci při budování našeho inovačního centra s BAE Systems, Lockheed Martin, GE a společností AECOM. Také jsem navázala na říjnová jednání se společností Microsoft a s George Washington University," vypočetla Jermanová.

Od spolupráce s americkými partnery si slibuje především přínos v oblasti inovací a technologií, jež naší kvalifikované pracovní síle nabídnou lepší příležitost uplatnit své schopnosti než logistická centra a montážní haly. Hovoří o získávání „investic s přidanou hodnotou", což je směr, na němž, zdá se, panuje mezi středočeskými politiky shoda; vyjádření odmítající další montovny a skladové haly jsou alespoň častá. „Chtěla bych, aby kraj byl lídrem v inovacích a ekonomické prosperity České republiky," věří hejtmanka, že se to povede.

První kroky k budoucím dohodám zřejmě slibuje její setkání s guvernérem státu Utah Gary Herbertem. „Domluvili jsme se na užší spolupráci mezi našimi regiony," připomněla s tím, že Utah vnímá jako jeden z nejúspěšnějších regionů Spojených států v rozvíjení inovací.

ŠANCE K UPLATNĚNÍ
Samotný summit SelectUSA ovšem není o amerických aktivitách ve světě, ale o investicích do Ameriky. Proto měla Jermanová v delegaci zástupce technologických firem, ale také bankéře i soukromé investory, kteří by v USA měli chuť podnikat. To se jeví nejen jako příležitost pro firemní giganty, ale šanci uspět mají i menší podniky. 

Datum: 2.7.2018 13:00:00

Copyright © 2021 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY