Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский

LN: Zetor dodá Rusům traktory za stamiliony

Média o nás

autor: Lidové noviny (Vojtěch Wolf)     15. 6. 2018

BRNO/PRAHA O českou zemědělskou techniku je v Rusku zájem. Naposledy o několik stovek traktorů Zetor za přibližně čtvrt miliardy korun.

„V průběhu roku 2017 bylo do Ruska dodáno sto sad traktorů Zetor modelové řady Forterra. Pro rok 2018 bylo dohodnuto několikanásobné navýšení předchozí dodávky. Protože se jedná o citlivé obchodní údaje, nebudeme v tuto chvíli zveřejňovat přesný počet pro letošní rok,“ oznámil včera LN mluvčí společnosti Alexandr Kuchař.

„Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) nyní nově pojistila dodávky traktorů a náhradních dílů společnosti Zetor Tractors do Ruska a na Ukrajinu. V případě ruského trhu jde o pojistný limit pro traktory v objemu 250 milionů korun,“ doplnil šéf EGAP Jan Procházka.

Samotný výrobce sice tvrdí, že se „nejedná o hodnotu vyvezených sad“, obvykle se však pojistný limit často blíží skutečné hodnotě obchodu. Spolupráci Zetor dohodl s ruskou firmou Kovrov Electro Mechanical Plant (KEMP), který traktory, dovezené v rozloženém stavu, montuje a prodává.

Jde o součást obchodu, který se podařilo vyjednat během podnikatelské mise prezidenta Miloše Zemana z loňského podzimu. „Na základě probíhající spolupráce bylo uzavřeno memorandum vyjadřující zájem obou stran o dodání až šesti tisíc sad traktorů v letech 2018–2022. Odběrový závazek se vyjednává na každý rok zvlášť,“ uvedl Kuchař. Zetory mají v Rusku sloužit na farmách, v komunálních službách i ve stavebnictví.

„Už od loňského roku vidíme vyšší poptávku z Ruska po české zemědělské technice a technologiích pro potravinářský průmysl,“ doplňuje Procházka. A potvrzují to i nejnovější statistiky EGAP. Od začátku letošního roku pojišťovna uzavřela celkem 21 smluv do Ruska v objemu téměř 4,5 miliardy korun. „Více než polovina, celkem 13, se jich týká právě tohoto segmentu. Kromě traktorů jde o hlavně o další zemědělské stroje, ale třeba i linku pro stáčení piva,“ upřesňuje Procházka.

Vyšší zájem o tyto produkty je logický. „Důvodem je skutečnost, že Rusko se snaží o potravinovou soběstačnost a v důsledku sankcí se pokouší řadu produkce vyrábět samo. Proto se zvyšuje poptávka po zemědělských technologiích, které české firmy mohou úspěšně nabídnout,“ vysvětluje Martin Bašta, vedoucí ekonomického úseku české ambasády v Moskvě.

Zájem Rusů o českou techniku potvrzuje i Česká exportní banka (ČEB). Ta loni financovala firmě Farmet vývoz 105 zemědělských strojů v objemu zhruba 63 milionů korun. Letos banka obnovila společnosti smlouvu na financování exportu do Ruské federace, díky které by v roce 2018 mělo dojít k profinancování vývozu až za 38 milionů korun.

Datum: 15.6.2018 10:00:00

Copyright © 2021 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY