Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский

Rekordní vývoz do Kyrgyzstánu: Češi dodávají pro gigantickou jurtu či teplárnu

Tiskové zprávy

(Praha/Biškek 10. 7. 2018) Vývoz českých firem do Kyrgyzstánu roste rekordním tempem. V roce 2017 stoupl meziročně o  120 procent a s objemem 362 milionů je vůbec nejvyšší v historii. Chuť českých exportérů přitom roste i letos. Tuzemské firmy, podpořené financováním České exportní banky (ČEB), do Kyrgyzstánu vyvážejí technologie pro největší jurtu na světě a podí-lejí se také na zabezpečení dodávek tepla pro Biškek.

„V Kyrgyzstánu je o české technologie zájem. Těší mě, že jsme co do objemu exportu dosáhli rekordních výsledků, ještě důležitější ale je, že teď se pro české vývozce otevírá prostor pro další, ještě větší zakázky,“ říká honorární konzul ČR v Kyr-gyzstánu Marat Džanbajev.

„Kyrgyzstán patří mezi obtížná teritoria a v takových je potřeba zpočátku tužit vztahy na menších obchodních případech. Tyto první krůčky, v podobě úspěšných projektů, máme za sebou,“ dodává předseda představenstva a generální ředitel ČEB Jaroslav Výborný.

Tuzemský dodavatel energeticky úsporných vytápěcích systémů Regulus se v Kyrgyzstánu podílel na několika projektech, zaměřených na využití úsporných a ekologických systémů pro ohřev teplé vody i vytápění bytových domů. Topný systém s te-pelnými čerpadly a termickými slunečními kolektory firmy Regulus našel uplatnění i v projektu Dasmia. V této obří reprezentativní stavbě ve tvaru tradiční jurty pak slavily tři tisíce lidí narozeniny tamního prezidenta. „Je to největší jurta na světě. Kopíruje kyrgyzské tradice staré mnoho se let, ale celý systém vytápění je z Česka,“ komentuje investor projektu Tursunbek Mamašev.

„V Kyrgyzstánu panují naprosto odlišné klimatické podmínky a platí tam i jiné technické předpisy, takže jsme celý systém přizpůsobili tamním potřebám, přesně na míru zákazníka. Díky spolupráci s lokálním partnerem, který absolvuje pravidelné odborné školení v naší firmě v Praze, dokážeme nabídnout kyrgyzským zákazníkům odbornou montáž i servis našich zařízení. Náš řídicí systém zabezpečuje optimální chod celého zařízení a posílá automaticky technikům e-mailové zprávy, pokud by provoz systému nebyl optimální nebo by došlo k poruše. Naši technici pak pomocí vzdáleného internetového přístupu mohou systém sledovat a upravovat jeho nastavení přímo z Prahy,“ říká ředitel firmy Regulus Ing. Pavel Kučera.

Řada českých firem se v Kyrgyzstánu nyní uchází o další zakázky, zejména v oblasti infrastruktury, ale třeba také IT. Objem českého exportu do této země roste dlouhodobě. Na konci devadesátých let činil pouhých 35 milionů korun. Od té doby vzrostl desetinásobně.

Datum: 10.7.2018 11:01:00

Copyright © 2012 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY