Obsah Menu Vyhledávání

Jazyková verze

  •  Čeština
  • English
  • Русский

Rusové chtějí další zemědělské stroje. ČEB poskytne Farmetu až 38 milionů

Tiskové zprávy

Českých zemědělských strojů na jedněch z největších obilnic světa přibývá. Loni Česká exportní banka (ČEB) zafinancovala tuzemskému výrobci Farmet vývoz 105 strojů do Ruska v objemu zhruba 63 milionů korun. Poptávka z Ruské federace ovšem roste dál a letos proto banka podepsala s Farmetem další smlouvu na financování exportu do Ruské federace. Jejím prostřednictvím by ještě letos měla banka podpořit vývoz techniky v objemu dalších až 38 milionů korun.

“Rostoucí zájem o zemědělskou techniku společnosti Farmet dokazuje, že čeští agroexportéři mají v Rusku velmi dobré jméno. Věříme, že financování ČEB pomáhá k tomu, aby stroje z České Skalice obstály ve světové konkurenci,“ komentuje podpis smlouvy předseda představenstva a generální ředitel ČEB Jaroslav Výborný.

„V Rusku se používají největší traktory na světě. Takže i naše dodávané stroje jsou širokozáběrové a umožňují vysokou produktivitu, kdy jeden traktorista zpracuje za den stovky hektarů půdy,“ vysvětluje zakladatel a generální ředitel společnosti Farmet Karel Žďárský.

Dodává přitom, že Farmet musí zajistit, aby stroje vyrobené v České Skalici byly v Rusku připraveny už v předstihu, před sezonou, aby si je budoucí zákazníci mohli nejprve vyzkoušet. „K tomu nám pomáhá Česká exportní banka, která financuje naše dealery právě tak, abychom byli konkurenceschopní těm největším západoevropským firmám,“ doplňuje Žďárský.

Poptávku táhne ruská snaha o soběstačnost
Ze statistik vyplývá, že zájem o českou zemědělskou techniku a potravinářské technologie v Rusku roste dlouhodobě. V kategorii žacích strojů či strojů na zpracování zrní se růst v meziročním srovnání v posledních třech letech pohybuje v řádech desítek procent.

„Poptávka po „západní“ zemědělské technice a potravinářských technologiích v posledních letech roste v souvislosti s ruskou snahou o soběstačnost v zemědělství a potravinářství. České firmy jsou přitom schopny obstát jak v zahraniční, tak v domácí ruské konkurenci, která často bývá zvýhodněna dotacemi a speciálními podmínkami,“ vysvětluje zemědělská diplomatka ČR v Rusku Nikola Hrušková. A dodává, že kromě výše zmíněné techniky je v Ruské federaci také stabilní poptávka po českých technologiích pro pivovary a minipivovary nebo linky pro výrobu potravin.

Česká exportní banka loni podepsala s agroexportéry 127 smluv v objemu přes 560 milionů korun. V daném segmentu jsou to historicky nejvyšší čísla co do objemu i počtu uzavřených smluv.


Datum: 26.7.2018 16:05:00

Copyright © 2021 ČEB, a.s., Všechna práva vyhrazena

Mapa stránek | Developed by MEDIA FACTORY