Úvěry ČEB nově se splatností až 15 let

Praha, 17. 7. 2023 - Prodloužení standardních délek splatnosti vývozních úvěrů, podpora klimaticky příznivých projektů a snížení minimálních pojistných sazeb. To jsou hlavní změny modernizovaného znění Konsensu OECD, který se týká oficiálně podpořeného financování a pojišťování vývozních úvěrů.

Od 15. července 2023 vstoupila v účinnost nová pravidla Konsensu OECD, jejichž cílem je posílit konkurenceschopnost vývozních úvěrů a pojištění, na které je Konsensus aplikován. Čeští exportéři tak budou schopni nabídnout svým odběratelům zajímavější finanční podmínky. 

Konkrétní změny v pravidlech Konsensu OECD se týkají zejména následujících oblastí:

prodloužení standardní splatnosti vývozních úvěrů (např. odběratelských úvěrů) z 10 na 15 let;
podpora klimaticky příznivých transakcí s prodloužením splatnosti až na 22 let v závislosti na použitých technologiích vstřícných k životnímu prostředí;
zvýšení flexibility v pravidlech splácení úroků a jistiny; a
snížení minimálních pojistných sazeb.


Česká exportní banka podporuje český vývoz, investice a konkurence schopnost. Rozumíme individuálním potřebám exportérů a umíme najít řešení „šitá na míru“ pro konkrétní transakci. Neváhejte se na nás obrátit. Rádi s Vámi projdeme konkrétní možnosti, jak mohou nová pravidla Konsensu OECD podpořit Vaší konkurenceschopnost a vyjednávací pozici se zahraničními partnery.

https://www.ceb.cz/produkty/

Nové znění Konsensu i podrobný popis změn naleznete zde: https://www.oecd.org/trade/topics/export-credits/arrangement-and-sector-understandings/